No, Kedveseim! Gondoltam egyet és úgy döntöttem, írok egy rövid listát azokról a hasznos dolgokról, amire rendszerint szükségünk van a projektek során, csak, hogy nektek is legyen egy kis kiindulópontotok arról, hogy mi lehet hasznos odahaza. Hát... lássunk hozzá!
(Bővítés jogát fenntartom!)
|
Ecsetek, Lakkok és Festékek:
A csillaggal jelöltek fontosak!
Akril* (minél több szín, annál jobb): Hogy miért javaslom az akrilt? Nagyon egyszerű: egyrészt, mert tartós, másrészt, mert gyönyörűek a színei. Remek fedőréteg, pigmenttel színezhető, gyorsan szárad. Ugyan nem olyan olcsó mint például a tempera, de a megfelelő hobbiboltokban elég jutányos áron (300 forinttól) már lehet venni tégelyét.
Tempera*: Hogy az Akril után mégis miért tartom hasznosnak? Egyszerű: Az akril megszáradva fényes, műanyagos tapintású, míg a temperával festett terület porózus és sokkal papírszerűbb, ami néha alapozásnál nagyon praktikus. A tempera ráadásul igen olcsó, és szerintem mindenki talál otthon egy-két színt.
Üvegfesték: Különleges, áttetsző felülete és fényes, tükörszerű bevonórétege nagyon szép dekorációselemet jelent.
Sima, fényes lakk*: Lehetőleg kenhető, nem fújós. Nagyon hasznos, ha tartóssá akarjuk tenni a munkáinkat.
Matt lakk: Továbbra is a kenhetőt javasolnám. Bizonyos munkákhoz nem megfelelő a fényes hatás, így nem árt, ha fixálhatunk valami olyasmivel is, ami szinte láthatatlan.
Antik vagy repesztőlakk: Igen-igen hasznos, hogyha régies stílusú dolgokat szeretnénk létrehozni. Aki nem ismeri ezeket a fajtákat, annak röviden: A választott felületet lekenjük egy választott festékkel, majd jön rá a repesztőlakk, végül még egy réteg festék. Miközben szárad, a felső réteg megrepedezik és láthatóvá válik az alsó festék.
00-ás ecset*: Vékony, precíz ecset. Nélkülözhetetlen aprólékos munkákhoz. Ne feledjétek kimosni belőle a festéket!
8-as ecset*: nagyobb munkákhoz, alapozáshoz, satöbbi. Persze többféle ecsetmérettel is dolgozhattok, de számomra ez a kettő volt mindig fontos.
|
Ragasztók:
Ragasztópisztoly*: Ha nem használom minden második munkámhoz, hát egyhez sem. A ragasztópisztoly gyors és stabil megoldás bármire amit rögzíteni szeretnénk. Az egyetlen hátránya az esetleges égési sérülések, ezért, ha nem érzed magad elég ügyesnek, hogy vele boldogulj, javallott segítséget kérni. Amúgy léteznek színezett ragasztópisztoly töltetek, ráadásul dekorációs célokra is kivállóan alkalmas. ( Az én masinám neve Balambér, csak, hogy praktikusabban lehessen szidni)
Hobbiragasztó*: Vagy egyszerű fehér/átlátszó iskolai ragasztó, technokol, amit csak szeretnél. Papír, karton, stb. ragasztásához.
Pillanatragasztó: Őszinte leszek: Nem ajánlom. Annyival nem jobb a ragasztópisztolynál, ráadásul a gyorsaság sem minden. Nem nagy élmény, mikor az ember ujjai összeragadnak, ráadásul nem is épp egészséges.
Textilragasztó: Nagyon okos kis dolog. Folyékony cérnának is hívják és kimondottan anyagok ragasztásához találták fel azoknak, akik nincsenek nagyon oda a varrásért.
|
Gyurmák:
Süthető gyurma*: Ékszerek, mütyűrök, dekorációs elemek, cipőtalpak, amit csak el tudsz képzelni! A süthető gyurma rengeteg lehetőséget rejt, bár az ára elég borsos. Azért megéri pár színt tartani otthon, főleg, mivel a levegőn száradóval ellentétben nem kell hosszú órákig várakozni. Személy szerint a Fimo- márkát tudom ajánlani.
Levegőn száradó gyurma (modellező): Agyag szerű, tömör, sűrű anyag, könnyen formázható és viszonylag gyorsan szárad. Érdemes tartani otthon. Igen kemény miután megkötött. Nem színezhető, utólag lehet festeni.
Levegőn száradó (könnyített): Rugalmas, flexibilis anyag, azok után is, hogy megszárad. Egész cipőket lehet belőle elkészíteni, akár zártakat is, hiszen mivel nyúlik némileg, fel és levehető. Nem színezhető.
Levegőn száradó (házi)*: Ennek a receptjét megtalálhatjátok az oldalon. Olcsó, házilag is elkészíthető. Nedves állapotban lágy és jól gyúrható, megszáradva igen kemény. Könnyen színezhető, akrillal, temperával, pigmenttel.
|
Eszközök:
Precíziós kés*: Rettenetesen hasznos darab, bár nem teljesen nélkülözhetetlen. Na jó, nekem igen. Persze, helyettesíthető sniccerrel, éles késsel vagy ollóval, már funkciótól függően. A precíziós kés cserélhető pengékkel jön, rendkívül hegyes és éles, így nem praktikus a tenyerünkbe állítani (haha. Tapasztalat). Gyurma, papír, karton- bármihez jó.
Olló*: Egy jó olló nélkül nem is érdemes nekilátni semminek. Ha engem kérdeztek, legjobb ha kettő van : egy papírhoz és egy textilhez.
Csípőfogó: Drótvágáshoz, hajlításhoz, stb.
"Dotting tool": Közepes méretű. Ezt a kicsi gömbben végződő hegyű eszközt gyurmaformázáshoz használjuk. Illesztéseket eltüntetni, egyenetlenségeket kisimítani, ilyesmik.
Nagyító: Nem fontos, de praktikus dolog. Az enyém állványos, apró munkákhoz használjuk.
|
Alapanyagok:
Kartonpapír*: Effektíve minden bútor és hasonló elkészíéséhez szükségünk van rá. Kartonpapír mindenkinek van otthon. Vagy legalábbis cipősdoboz.
Dekorgumi*: Ez a remek és kiváló anyag renegeteg mindenre felhasználható. Könnyű, jól hajlik, ollóval vágható, dekoratív. Rengeteg színben, textúrában és mintában kapható. Fetseni annyira nem egyszerű, de akrillal lazán menni fog.
Maszkolószalag:A papirosszerű felületű ragasztószalaggal megvédhetünk felületeket a festékcseppektől, vagy például tökéletes csíkozást festhetünk egy dobozra.
Fonal, cérna, tű*: Ugyebár varráshoz. Azt hiszem ezeket még magyaráznom sem kell.
Fapálcikák: Dobozkák, fafelületek előállításához tökéletesek ezek az elnyújtott fagyipálcika szerű darabok. Minden hobbiboltban kaphatunk kissebb- nagyobb kiszerelésben.
Drót*: Vékonyabb, vastagabb. lehetőleg műanyagbevonat nélkül.
Zsugorka: A zsugorka papírvékony, műanyagszerű dolog, ami sütőben méretének felére/negyedére csökken és megvastagszik. Rengeteg mindenhez hasznos.
|
|